Copyright © Fahéjasalma receptjei
Design by Dzignine
2011. december 19., hétfő

Kandírozott narancshéj

Kandírozott narancshéj

Karácsonykor gyakran készítünk kandírozott gyümölcsöket, lekvárokat. Az egyik leggyakrabban készített ilyen édesség a kandírozott narancshéj csokoládéban kimártva. Igazi finomság a téli estékre! Édes, és kellemes. Hosszan eláll, akár előre betárazhatunk belőle, de más süteményekbe aprítva, darálva is jól felhasználható.


Hozzávalók
430 g letisztított, fehér részétől megszabadított narancshéj

A cukorsziruphoz:
500 g cukor
kb. 2 l víz

A díszítéshez:
65%-os étcsokoládé

Elkészítése:
Igaziból ehhez olyan, kezeletlen narancs volna tökéletes, amelyet nem vontak be viaszos tartósítószer réteggel. Mivel nálunk ilyet nem nagyon kapni, először is jó alaposan mossuk le a narancsokat forró víz alatt, egy konyhai szivacs dörzsi felével.
A narancsokat ezután hámozzuk meg, majd a héjak belső, fehér részének nagy részét távolítsuk el. Szabályos, tetszés szerinti alakra vágjuk fel a héjakat, majd egy napig áztassuk őket hideg vízben. Minimum egy nap áztatás után forraljunk fel vizet, a forrásban lévő vízbe tegyük bele a narancshéjakat, és 6 percig főzzük benne. Ezután vegyük ki a héjakat, és hideg vízzel mossuk át.
Ezután mérjük meg a héjakat, és azok tömegénél a receptben szereplően több cukrot tegyük fel a receptben előírt mennyiségű vízzel főni.
Ha a cukorszirup forr, tegyük bele a narancshéjakat, és közepes hőfokon, folyamatos kevergetés mellett főzzük teljesen üvegesre őket.
Figyelem! Ha még nem teljesen üvegesek a narancshéjak, de kezd elfőni róla a víz, nyugodtan töltsünk utána. Ha szép üvegesek a héjak, vegyük ki őket egy rácsra, és tegyük félre lecsurogni. A csokoládét olvasszuk meg, és félig, vagy akár teljesen mártsuk ki benne a narancshéjakat.

2011. december 15., csütörtök

Alapreceptek - a piskóta

Nagyon sok sütemény, torta alapja a piskótatészta. Elkészítése nem nehéz, érdemes mindenkinek megtanulnia, aki még eddig nem tette. :-)
Én a következő verziót szoktam készíteni, ezt tanultam még a szüleimtől, és mindig sikerül.

Piskóta alaprecept:

Hozzávalók:
6 tojás
6 evőkanál cukor
6 púpos evőkanál liszt
1 csomag sütőpor

A tojások sárgáját és fehérjét kettéveszem. A sárgáját a cukorral fehéredésig habosra keverem. A lisztbe belekeverem a sütőport, majd hozzákeverem a tojássárgás cukorhoz. Végül a fehérjékből kemény habot verek, és óvatosan azt is elvegyítem a lisztes keverékkel.
Sütőpapírral bélelt tepsibe / tortaformába öntöm. (Sütőpapír híján alaposan kivajazom és lisztezem a tepsit). Kb. 180 fokra előmelegített sütőbe tolom, pár perc után mérséklem a hőmérsékletet kb. 160 fokra. 20-25 perc alatt sül meg, tűpróbával ellenőrizzük.
Fontos, hogy csak a sütés végén nyissuk ki a sütőajtót, amikor már valószínű, hogy elkészült, mert ha korábban nyitogatjuk, összeesik a tészta.



Az alaprecept persze sokféleképpen variálható. A mennyiséget lehet növelni is, arányosan. Egy 8 tojásos piskótához pl. 8 ek. cukor és liszt kell (a sütőpor elég). Keverhetünk a tésztához darált diót, kakaóport, reszelt citromhéjat, kókuszreszeléket stb. Ez esetben a liszt mennyiségét csökkentjük (kivéve természetesen a citromhéjat).

Egy kakaós alaprecept:

Hozzávalók:
6 tojás
15 dkg porcukor
4 dkg kakaópor
15 dkg liszt
1 csomag sütőpor

Vizes piskóta
(ha kevesebb tojással szeretnénk)
Hozzávalók:
4 tojás
16 dkg cukor
16 dkg liszt
4 evőkanál víz

Az elkészítés, sütés módja ugyanúgy történik.

Piskótatésztánkat a különböző ízesítókön (darált dió, citromhéj, kakaó stb.) megszórhatjuk sütés előtt gyümölcsökkel (pl. meggy, vagy bármi más: banánszeletek, sárgabarack stb.), keverhetünk bele csokidarabokat, vagy aszalt gyümölcsöket, darabolt diót is.
Ha megsült, rácsra borítsuk kihűlni, hogy a felesleges gőz ne húzza le a tésztát. Kihűlés után vághatjuk, tölthetjük hideg vagy főzött krémekkel, lekvárral, de készíthetünk mellé csokiöntetet is, amit a felkockázott piskótára borítunk. Erre kerülhet még kókuszreszelék vagy tejszínhab is.
A variációk száma szinte végtelen, sokféle gyors vagy bonyolultabb édességet alkothatunk piskótánkból.
Jó kísérletezést! :-)
2011. április 23., szombat

Fűszeres túrókrém (nem csak) húsvétra

Fűszeres túrókrém

Hozzávalók:
Kígyóuborka, 2 paradicsom, 1 fej hagyma, 1 paprika, 100 g főtt sonka, fél kiló zsíros túró, 2 dl tej, só, bors, pirospaprika, 1-1 csokor petrezselyem, snidling, kapor, citromfű, lestyán.
A hozzávalókat megmossuk, és felkockázzuk, az uborkát, a paradicsomot, a hagymát, a sonkát. A túrót elkeverjük két –három kanál tejjel, sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint megszórjuk pirospaprikával, és megszórjuk a felaprított zöldfűszerekkel.
Minden hozzávalót összekeverünk, és hűtőben jól összeérleljük az ízeket.
Az így elkészült túrós krémet tehetjük pirítósra, felhasználhatjuk hidegtálhoz, de héjában sült burgonyát is megtölthetünk vele.


2011. április 15., péntek

5 szendvicskrém

Unod már te is a margarinos-felvágottas vagy a "gyári" májkrémes kenyeret? Itt van néhány szendvicsbe való finomság:


Fűszervaj

Hozzávalók:
25 dkg vaj, 1 evőkanál citromlé, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemlevél, 1 evőkanál metélőhagyma, 1 evőkanál bazsalikom, 2 gerezd fokhagyma.
Elkészítése:
A vajat szobahőmérsékleten hagyjuk meglágyulni. Közben valamennyi zöld félét apróra vágjuk és a mennyiségeket kimérve összekeverjük, majd a fokhagymagerezdek levét is kinyomjuk, a zöldekhez csepegtetjük. Ha a vaj megolvad, az egészet összekeverjük, alaposan eldolgozzuk és hűtőbe tesszük. Egy óra alatt az ízek összeérnek.

Padlizsánkrém

Hozzávalók:
2 közepes padlizsán
4 gerezd fokhagyma
2 meghámozott, feldarabolt paradicsom
Só, bors
Friss petrezselyem feldarabolva
1 tk oregano
1/3 csésze olívaolaj
6 tk vörösborecet
Elkészítése:
Forró sütőben süssük a padlizsánokat 45-50 percig. Ezzel megelőzzük, hogy keserűek legyenek. Ráadásul a héjuk is könnyen lehúzható lesz. Ezt tegyük is meg, és vágjuk a húsát apró darabokra. Mindenképpen fa eszközt használjunk. Egy mozsárban vagy nem fémből készült tálban keverjük a padlizsánhoz a szétnyomott fokhagymát. Egy faeszközzel nyomjuk szét még jobban, adjuk hozzá a paradicsomot, a sót és a borsot, és a többi fűszert. Jöhet bele az olívaolaj és az ecet.



Tonhalkrém

Hozzávalók:
2 doboz tonhalkonzerv (aprított, olajban eltett)
8 dkg vaj
1 főtt tojás
fél citrom leve
1 ek. kapribogyó
1 tk. dijoni mustár
só, bors

Elkészítése:
A halat, amiről előbb lecsöpögtetem az olajat, egy aprító robotgépbe teszem. Hozzáteszem az összes többi hozzávalót, és sima krémmé dolgozom.
Ezután ízesítem sóval, borssal, és citromlével beállítom az összhatást.
Minimum fél órára hűtőbe teszem, jól lefedve, hogy az ízek összeérjenek.
Egy bagettet vagy ciabattát, ferdén felszeletelek, megkenem őket a tonhalkrémmel, majd csemege uborkával, és egy kevés kaviárral díszítem/ízesítem.

Házi csirke-májkrém

Hozzávalók:
1/2 kg csirkemáj
0,2 kg csirkemell filé
0,1 kg vöröshagyma
1/2 evőkanál light margarin
Őrölt bors
Szárított petrezselyem
Sült csirke fűszersó
Elkészítése:
A csirkemájat és a mellfilét megfőzzük nem sózott vízben.
Közben a hagymát lereszeljük.
Turmixba öntjük a megfőtt májat és húst, rátesszük a hagymát, petrezselymet, fűszer sót, 1/2 evőkanál light margarint és a máj főzővizéből 1/2-1 dl-t.(attól függ, mennyit vesz fel.) Krémes állagúra turmixszoljuk.



Kolozsvári túrókrém

Hozzávalók:
10 dkg juhtúró
8 dkg kolozsvári szalonna
1 csapott ek. tejföl
1 kis vöröshagyma
Só, törött bors
A felkockázott szalonna zsírját kiolvasztjuk, majd megvárjuk, amíg megdermed. Ekkor hozzákeverjük a túrót, a felaprózott hagymát, a tejfölt, sózzuk, borsozzuk. A hűtőben állni hagyjuk, majd kenyérre kenve, friss zöldséggel kínáljuk.
2011. február 7., hétfő

Majonéz házilag

Nem árt, ha otthon is el tudjuk készíteni a majonézt, melyet sok ételünkhöz használhatunk: elsősorban salátákhoz, de ez az alapja a tartármártásnak is, vagy a padlizsánkrémbe is ez szükséges. Sokkal finomabb, mint a bolti!

Majonéz készítése
Hozzávalók: 3 dl étolaj, 2 tojássárgája, só, citromlé, ízlés szerint.
A tojások sárgáját keverőtálba tesszük, megsózzuk, és a szűrt citromlé egy részét hozzáadva, állandó keverés mellett az olajat - kezdetben csak cseppenként - habverővel hozzákeverjük. Közben arra ügyeljünk, hogy a készítés során mindig csak kevés olaj kerüljön a tálba, különben könnyen összefut.
Amikor már kezd összeállni, akkor vékony sugárban is adagolhatjuk tovább az olajat. Ekkor a citromlé másik felét is hozzáöntjük. Konyhai robotgéppel is elkészíthető.
Ha a készítés során (főleg a kezdetén) a majonéz mégis összefutna, akkor kezdjünk újat keverni, s amikor már összeállt, lassan hozzáönthetjük az összefutottat.
2011. január 30., vasárnap

Kókusztorta

Ha szereted a nagyon édes-habos, na és a kókuszos édességeket, ez a torta neked való! Finom, dekoratív, igazi ünnepi torta, kókusz- és habimádóknak. Én legutóbb az öcsém szülinapjára készítettem el, akinek szintén bejön. :-)

Kókusztorta

Hozzávalók:
A piskótához:
9 tojás
18 dkg  cukor
20 dkg liszt
2,5 dkg kókuszreszelék
1 ek. kakaópor
csipet só

A töltelékhez:
8 dl tejszín
20 dkg kókuszreszelék
2-2,5 dl tej
10 dkg  cukor

A díszítéshez:
5 dkg tortabevonó
1 teáskanál margarin

Elkészítése:
9 db tojásból, kb. 24 cm-es tortaformában piskótát sütünk a következő módon: a tojásfehérjéket csipet sóval habbá verjük, majd fokozatosan adagoljuk hozzá a cukrot, végül a tojások sárgáját is egyenként, természetesen a habverő folyamatosan dolgozik. Legvégül a kókuszos, kakaós lisztet keverjük a tojáshabhoz, de ezt már fakanállal. 160-180 fokos előmelegített sütőben tűpróbáig sütjük a piskótát. Ha kész, rácson kihűtjük.
A töltelékhez a kókuszreszeléket egy kevés tejjel (kb. 2-2,5 dl) tűz felett felfőzünk, hogy megszívja magát. A tejszínből kiveszünk kb. 2 dl-t, a többit (6 dl) felverjük habbá. A felfőzött, kihűtött kókuszt belekavarjuk a tejszínbe, és teszünk bele kb. 10 dkg porcukrot is.
A piskótát 3 részre vágjuk, és betöltjük a kókuszos tejszínnel. A külsejét is bekenjük vele, aztán kókuszreszelékkel bevonjuk az oldalát.
1/2 dl tejszínben 5 dkg tortabevonót és 1 teáskanálnyi margarint felolvasztunk gőz felett, picit kavargatjuk, majd a torta tetejére öntjük, majd körben, a maradék tejszínből felvert habrózsákkal díszítjük. Néhány órát a hűtőben pihentetjük.

Kókusztorta

2011. január 22., szombat

Fűszerek: a bors

Szemes bors
A feketebors (Piper nigrum) egy trópusokon őshonos cserje, mely fürtökben hozza meg csonthéjas termését. Az egyik legismertebb és legkeresettebb fűszer. A feketebors néven ismert fűszer a cserje kifejlődött, de még éretlen állapotban szüretelt szemei, melyeket hosszan, napon szárítanak ki. Így nyerik el sötét vagy fekete színüket. A feketebors a paprika után a magyar konyha legnagyobb mennyiségben használt fűszere. A feketebors a legcsípősebb borsfajta.Szingapúr és Malabár vidékén, Elő-Indiában honos, de termesztik Ázsiában és Amerikában is. Az ókori népek kedvelt fűszere volt, hazánkban csak a középkorban kezdett elterjedni a királyi és főúri konyhákban, bár már a honfoglaló magyarok is ismerték. Ma már az egész világon a legismertebb és legtöbbet használt fűszer. A cserje bogyója, az éretlenül szedett szárított termés adja az értékes fűszert. A fekete bors erősebb, csípősebb ízű, a fehér bors kevésbé csípős, és enyhébben aromás, zamatos. Illóolajat, piperint, pirolint, karicint tartalmaz. Szemes és őrölt formában szinte minden ételhez adható (levesek, főzelékek, saláták, öntetek, mártások, húsételek, páclevek, halak, vagdaltak, gombás ételek). Egészben, frissen durvára törve, vagy őrölve használjuk. Az őrölt bors hamar elveszti aromáját, ezért inkább frissen őrölve, a főzés végén tegyük az ételbe.
A fehérbors a borscserje bogyóiból készül. Először a szemeket zsákokba töltik, majd több napig folyó vízben áztatják, így veszít színéből és csípősségéből is.
A fehérbors kb. 4 mm átmérőjű, fehéres, világos színű sima felületű golyócska. Nem annyira csípős, mint a fekete bors, ezért kedvelt, de azért ajánlatos óvatosan kezelni.

Zöldbors
A zöld bors az éretlenül szedett friss bogyó, melyet sós vízben vagy ecetben eltéve árulnak. Aromája a legintenzívebb, de szinte egyáltalán nem csípős ízű. Pástétomokhoz, fűszeres vajhoz használhatjuk.
A borsnak nemcsak ízesítő, de étvágygerjesztő hatása is van. Diétás étrendben viszont csínján bánjunk vele, vagy helyettesítsük borsikafűvel, mert gyomorizgató lehet.
Tároljuk száraz, hűvös helyen. Fontos még, hogy légmentes edényt használjunk, így tovább megmarad jellemző illata és aromája.

Húsleves

Húsleves

Hozzávalók: húsos levescsont (sertés) kb. 1 kg, 5 db csirkeszárny / vagy húsos marhacsont, 4 közepes szál sárgarépa, 2 szál gyökér, 1 kisebb fej karalábé, 1 fej zeller, 1 fej vöröshagyma, 1-2 gerezd fokhagyma, fél vagy negyed kelkáposzta, egy darab zöldpaprika, 1-2 szem krumpli, só, bors, szemes bors, húsleveskocka (vagy jobb esetben bio ételízesítő).

Húsleves
Az elkészítés egyszerű: a hozzávalókat megtisztítom, meghámozom, amit kell, mindent megmosok, a zöldségeket darabolom, majd az összes hozzávalót nagy fazékba pakolom, felöntöm hideg vízzel, felteszem főni. Ha kell, leszedem a habját szűrőkanállal, leveszem kis hőfokra, és egészen lassan, gyöngyözve főzöm kb. 3-4 órát. Végül kiszedem belőle a puha zöldségeket, a húst, a levest átszűröm egy kisebb fazékba vagy tálba. Cérnametéltet vagy csigatésztát főzök ki hozzá (vagy mindkettőt, persze külön-külön).

Változatok: lehet persze csak marhahúsból is főzni, az az igazi, de ez nálunk ritka. Vagy csak csirkéből, illetve tyúkból, de én szoktam csak sertésből is. Lehet főzni benne csokorba kötött zeller-és petrezselyemzöldjét is, és kis darab gyömbért is.
Húsleves főzése
Tipp: a húslevest átszűrve, adagokban le is lehet fagyasztani, később jól felhasználható
alapléként különböző levesekhez, egyéb ételekhez. Ezért és tradicionális jellege miatt bekerül az alapreceptek kategóriába is.
2011. január 10., hétfő

Csirkepörkölt

Ez egy klasszikus, jól bevált magyaros ételféleség. :-) Legalábbis én nagyon szeretem, mint a legtöbb pörkölt-félét. A pörkölt-alap készítése alapreceptként is megállja a helyét, legalábbis hazánkban. Először is tehát jöjjön a

Pörköltalap
Kb. 1 kg húshoz számolva, 2-3 fej (mérettől függ) vöröshagymát felaprítunk, majd 1-2 evőkanálnyi zsiradékon üvegesre párolunk. A zsiradék hagyományosan disznózsír, de ma már inkább étolajat használunk hozzá. Ha a hagyma készen van, a tűzről félrehúzzuk, és 1 kanálnyi pirospaprikával megszórjuk, elkeverjük, kicsi vizet öntünk rá, és így tesszük vissza a tűzre (hogy a paprika meg ne égjen, mert megkeseredik). Ez maga az alap.
Lehet aztán bővíteni, 1 gerezd zúzott fokhagymával, paprikával-paradicsommal. Fűszerei a só, őrölt bors.

Csirkepörkölt
Csirkepörkölt
A csirkedarabokat megtisztítjuk, megmossuk. Én szárnyból és/vagy combból szoktam készíteni, de természetesen lehet a teljes csirkéből is, persze feldarabolva. :-) Elkészítjük a pörköltalapot, rátesszük a húsokat, kis vízzel felöntjük, amit főzés közben szükség szerint pótolunk - de a cél az, hogy rövid, sűrű leve maradjon csak a végére. Ízesítésként a són, borson kívül lehet bele tenni paradicsomot, paprikát, vagy helyettük egy kis lecsót, kevés majorannát is. Kb. másfél óra hosszat főzzük lassan. Főtt tésztával vagy nokedlivel, savanyúsággal vagy megtejfölözve is tálalhatjuk.
2011. január 9., vasárnap

Kókuszos-mézes kocka

Nagyon szeretem ezt a sütit. Nemcsak, mert finom, hanem mert végtelenül egyszerűen és gyorsan elkészítenhető, akár hétköznapokon is, ha egy nassolnivalóra vágyunk. A tésztája még önmagában, csokibevonat és kókusz nélkül is nagyon finom. Érdemes kipróbálni.

Kókuszos-mézes

Hozzávalók a tésztához:
3 dkg vaj
25 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor
3 ek. méz
1 db tojás
1 citrom reszelt héja
28 dkg liszt
1 csomag sütőpor
2 dl tej

A mázhoz:
33 dkg vaj
30 dkg porcukor
6 ek kakaópor
16-18 ek tej
6 ek rum (elhagyható)

A díszítéshez: 20 dkg kókuszreszelék

Kókuszos-mézes kocka
Elkészítése: A vajat megolvasztom. A porcukrot, vaníliás cukrot, mézet, tojást, citromhéjat összekeverjük az olvasztott vajjal. A lisztet elkeverjük a sütőporral, és a tejjel váltakozva a vajas keverékhez adjuk, alaposan összekeverjük.
Előmelegített sütőben, sütőpapírral bélelt tepsiben 180 fokon kb. 20-25 percig sütjük.
Csokimáz: a vajat megolvasztjuk, a porcukorral habosra keverjük, majd hozzáadjuk a kakaót, tejet, rumot, lábosba öntjük és folytonos keverés mellett felforraljuk. A tűzről levéve langyosra hűtjük. A kész tésztát még melegen kockákra vágjuk, a kockákat csokimázba mártjuk, és megforgatjuk kókuszreszelékben.
2011. január 8., szombat

Fokhagymakrém házilag

Mit készíthetünk fokhagymából? Amellett, hogy a magyar konyha egyik fontos alapanyaga, ízesítője, itt van 2 fokhagyma-krém recept is.

Fokhagymakrém házilag
A nyers vagy sült fokhagyma felhasználásával házilag könnyen elkészíthető fokhagymakrémnek nagy hasznát vehetjük főzés során. Sokoldalúan felhasználható, különlegessé tehetünk vele ételeket, nem utolsó sorban „egyszeri felhajtással” nagyobb adag is elkészíthető, így megfelelő tárolás mellett bármikor gyorsan és egyszerűen felhasználható.

Fokhagymakrém házilag - nyers fokhagymával készítve
Hozzávalók: 2 fej (kevesebbel nem érdemes) fokhagyma, (olíva) olaj
Elkészítése: a fokhagymát szedjük gerezdekre, a gerezdeket pucoljuk meg. A nyers gerezdeket tegyük aprítógépbe, öntsünk hozzá kevés olajat és pürésítsük, amíg krémes állagú lesz (le is darálhatjuk). A pürésített fokhagyma ízesíthető (és konzerválható) sóval, néhány csepp citromlével.
Tárolása: légmentesen zárható dobozban vagy üvegben, olajjal felöntve hűtőszekrényben korlátozott ideig tárolható. Fontos, hogy tárolásnál az olaj lepje el teljesen a fokhagymakrémet.
Felhasználása: fokhagymával készülő receptekben ízlés szerint az ételekhez adagolva, de akár pirítóshoz vagy bundás kenyérhez is.
Tipp: a fokhagyma erjedésnek indulhat, ezért ha rövid időn belül várhatóan nem használjuk fel a krémet, érdemes lehet a fokhagyma gerezdeket röviden blansírozni vagy az apróra vágott fokhagymát olajban kissé megdinsztelni a pürésítés előtt. Így az erőteljes fokhagyma íz enyhíthető.

Fokhagymakrém házilag – sült fokhagymával készítve
Hozzávalók: 2 fej fokhagyma, só, felöntéshez (olíva) olaj
Elkészítése: a fokhagymákat (héjastul!) csomagoljuk alufóliába és 200 fokos sütőben süssük puhára (kb. 30-40 perc, függ a fokhagyma nagyságától). Sütés előtt a szár csúcsos részét visszavághatjuk a gerezdekig. Ha kihűlt, a gerezdekből nyomjuk ki kézzel a megpuhult fokhagymát (ezért is fontos, hogy előtte kihűljön) egy kisebb tálba, keverjük kiskanállal krémesre, ízlés szerint sózzuk. Azonnal is felhasználható.
Tárolása: légmentesen zárható dobozban vagy üvegben, olajjal felöntve hűtőszekrényben korlátozott ideig tárolható. Fontos, hogy tárolásnál az olaj lepje el teljesen a fokhagymakrémet.
Felhasználása: íze kevésbé “fokhagyma-intenzív”, mint a nyers fokhagymával készülő változaté. A krémmel ízesíthetünk szószokat és mártásokat, köreteket, vagy mártogatósokat is. Kenhetjük pirított kenyérre, de akár egész vagy szeletelt (nyers) húsok ízesítésére is használhatjuk. Fokhagymakrémes bélszín>>
Tipp: ízesíthető zöldfűszerekkel is (pl. kakukkfű, rozmaring), esetleg őrölt borssal, szardellafilével, stb.

További fokhagymakrém tippek
- Fontos, hogy mindkét fokhagymakrém esetében csak kiváló minőségű, hibátlan fokhagymával dolgozzunk!
- A felöntéshez használt olaj is átveszi a fokhagyma ízt, és szintén felhasználható főzésnél.
- Ha sózzuk a fokhagymakrémet ügyeljünk arra, hogy felhasználáskor az ételt kevésbé sózzuk.
- Mindig tiszta kanállal szedjünk a fokhagymakrémből és a tároláshoz használt üveg vagy doboz is legyen steril.
- Mindig zárjuk vissza légmentesen az üveget, vagy tároló dobozt felnyitás után.
- Hosszabb tárolás esetén ellenőrizzük rendszeresen a fokhagymakrémet. Ha színe, szaga vagy állaga gyanúsan megváltozott, dobjuk ki.
- Fokhagymakrém készítésével megmenthetjük a kiszáradástól a kamránkban tárolt maradék fokhagymát is. - Sütő helyett grillen is megsüthetjük a fóliába csomagolt fokhagymát.
- Nagyobb adag fokhagyma tisztítása és előkészítése során viselhetünk gumikesztyűt.

Fűszerek: a fokhagyma

Fokhagyma

Fokhagyma
A fokhagyma őshazája valahol Ázsiában volt, ahonnan hamarosan meghódította Indiát és a Közel-Keletet. Évelő, hagymás növény, több ezer éve gyógyszerként használják. Termesztik. A fokhagyma jellegzetes, intenzív szagát kéntartalmú vegyületek okozzák. Nem csak finom fűszer, hanem orvosság és egészségmegőrző szer is.
A magyar konyha egyik jellemző fűszere. Levesek, főzelékek, saláták, sültek, vadhúsok, szószok, kolbászáruk készítéséhez, de kedvelt a pirítós kenyér, vagy a lángosok ízesítéséhez is. Gerezdenként, összezúzva vagy fokhagymás só formájában is közkedvelt.

A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (azaz gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos. Továbbá tágítja az ereket is. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert, csökkenti a mellkasi fertőzéseket, véralvadásgátló hatású. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktériumölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. Enyhíti a menstruációs görcsöket is, segíti az emésztést, bélfertőtlenítő, féregűző hatású. Csökkenti a vérnyomást, segít megelőzni az érelmeszesedést és a szívinfarktust.  Sőt, a vámpírokat is távol tartja! :-)
2011. január 4., kedd

Szilvás gombóc

És ha már fahéj: egy étel, amit szinte mindenki szeret, és mindenkinek a fahéj illata jut eszébe róla.

Szilvás gombóc

Hozzávalók:
1 kg krumpli
20 dkg finomliszt
1 egész tojás
csipet só
1 diónyi zsír
A krumplit meghámozom, felkockázom, megfőzöm. Amíg fő a krumpli, addig óvatosan kimagozom a szilvát, kikeverem a fahéjat a cukorral.
Ha kész a krumpli, akkor lecsöpögtetem, majd krumplinyomóval alaposan összetöröm. Amikor már majdnem kihűlt, akkor hozzáadom a többi alkotóelemet, és lágy, de rugalmas tésztává gyúrom. Négy részre bontom masszát, és egy alaposan lisztezett deszkán ujjnyi vastagra kinyújtom, majd kb. 8-10 centis négyzetekre vágom.
Közben egy mélyebb serpenyőben, kis olajon zsemlemorzsát pirítok, valamint egy lábasban vizet forralok, amelybe egy kis sót hintek.
A tésztakockák közepébe belefektetem a fahéjas cukorral töltött szilvát, majd jól bebugyolálom, lehetőleg légmentesen. Ha forr a víz, beleeresztem a gombócokat. Néhány percig főzöm, majd leszűröm és a morzsába forgatom őket.
(Forrás: NLC)



Szilvás gombóc

2011. január 2., vasárnap

Fűszerek: a fahéj

Fahéj

A fahéj évszázadok óta ismert, igazi egzotikus fűszer. Már a bibliai időkben is használták, mint illatszert, és mint füstölőt.
Fahéj
A fahéj (Cinnamomum zeylanicum) bokros, örökzöld faféle a babérfélék (Lauraceae) családjából, Sri Lankán (Ceylonon), a szomszédos indiai Malabar parton, Myanmar-on (Burmán) honos növény, ezen kívül termelik még Dél-Amerikában és Nyugat-Indiában is. Világosbarna a színe, kellemes, illatos az aromája, és meleg, édeskés íze van. A fahéj valamikor értékesebb volt az aranynál is. Egyiptomban balzsamozó szerként és bűvereje miatt keresték, a középkori Európában vallásos rituálékhoz, ceremóniákhoz és ízesítőszerként használták. Később a Holland Kelet-indiai Társaság kereskedelmében a fahéj volt a legjövedelmezőbb fűszer. Modern korunkban a fahéj sokféle étel ízesítésére szolgál, az édességektől a currykig. Európában és az Egyesült Államokban különösen népszerű a péksütemények ízesítésére.
A fahéj a belső kérge egy trópusi örökzöld fának, mely kb. 10-13 méter magasra nő. Rokon fahéjfajtákat találhatunk Indonéziában, Vietnámban és Kínában is. Miután lehántják a fáról a kérgét, hagyják egy napig száradni és érlelődni (fermentálódni), majd lekaparják róla a külső réteget. Ahogy a belső kéreg szárad, összetekeredik arra a jellemzően szimpla fakéreg tekerccsé, ahogy ismerjük. A ceyloni (vagy más néven valódi) fahéj rozsdabarna, vörösesbarna színű enyhén édeskés ízzel.

A Cassia (Cinnamomum cassia) - egy közeli rokon Malaysiából és Indonéziából. Nevezik még "kínai fahéjnak” is. Hasonlít az igazi fahéjra, de a cassia kérge csípősebb. kevésbé jóízű, és vastagabb, mint a fahéjé.

A fahéj a 16. - 18. században nagyon népszerű volt Európában, napjainkban jelentősége csökkent: a nyugati konyhákban a fahéj fő felhasználási módja a különféle desszertek, gyümölcskompótok ízesítése, melyeket a legtöbbször a fahéj és a szegfűszeg keverékével ízesítenek.
A téli, karácsonyi időszak egyik legkedveltebb és egyik legelterjedtebb, minden konyhában megtalálható fűszere a fahéj. Kapható darabokban és őrölve is. A darabos fahéjat gyümölcslevesekbe, gyümölcsmártásokba, valamint forralt borba főzzük. Az őrölt változatát keverjük diótöltelékbe, diós sütemény tésztájába, de nem hiányozhat a mézeskalácsból sem. Porcukorral összekeverve az őrölt fahéjat kiváló tejbedara, tejberizs szórására. Az utóbbi időkben különféle teák, rágók, cukorkák is készülnek fahéj felhasználásával. Karácsonyi díszeink, koszorúk készítéséhez mint dekorációs anyagot is felhasználjuk, és népszerűek ilyentájt a fahéjas illatosítók, illóolajok is.

Gyógyászati szerepe: A fahéj segíti a vírusok, baktériumok és gombák elpusztítását. A fahéj fertőtlenítő hatóanyagokat tartalmaz, ezért gyakran használják a népi gyógyászatban a gyomor-bél csatorna fertőzései és légúti fertőzések ellen. A kéreg antibakteriális, összehúzó, szélhajtó, görcsoldó és hányáscsillapító. Az illóolaja pedig antibakteriális hatású. Segíti az emésztést, ezért enyhíti az emésztési zavarokat, a kólikát, a hányingert és a bélszelek túlzott távozását.
Teakeverékként segíti az étvágy és emésztés javulását, erősíti a gyomrot, javítja a szájüreg gyulladásos folyamatainak gyógyulását. Egyéb kedvező tulajdonsága, hogy a benne lévő tannin miatt megállítja a vérzést és a hasmenést. Javítja a vérkeringést, ezért csökkenti a hűléses betegségek tüneteit. Fokozza az inzulin hatékonyságát, javítja a glükóz toleranciát. Ellazítja a méhet, ezért csökkenti a menstruációs panaszokat. Nyugtató hatású, az egész testben melegségérzést vált ki.
2011. január 1., szombat

Sajtos-juhtúrós pogácsa

Ezt a finom pogácsa-receptet még jó néhány éve a Nők lapjában találtam. Az újság már elkeveredett azóta, ezzel a recept is elveszett, de sikerült utánanyomoznom a Nők lapja café fórumán! Örülök, hogy meglett, és ezúttal megosztom Veletek is. Érdemes megsütni, finom, és nem túl bonyolult az elkészítése sem.

Sajtos túrós-juhtúrós pogácsa

Hozzávalók:
1 dl tej
1 csapott ek. cukor
30 g élesztő
600 g liszt
250 g margarin
150 g juhtúró
150 g tehéntúró
1 dl tejföl
2+1 tojássárgája
1 ek só
100 g reszelt sajt
Elkészítése:
A tejet meglangyosítjuk és elkeverjük a cukorral élesztővel, felfuttatjuk
A lisztet átszitáljuk és összedolgozzuk a margarinnal, hozzáadjuk a tehén- és juhtúrót, az élesztős tejet, a tejfölben simára kevert 2 tojás sárgáját és a sót, összegyúrjuk, cipót formálunk belőle, letakarjuk és fél óráig kelni hagyjuk, ezután lisztezett deszkán téglalap formára kinyújtuk és megszórjuk reszelt sajttal, majd feltekerjük és újabb fél órát kelni hagyjuk. Ezután kb 3 cm vastagra kinyújtuk, tetejét megkenjüka maradék tojás sárgájával, megszórjuk reszelt sajttal és pogácsa szaggatóval kiszúrjuk. Sütőpapírral bélelt tepsiben, kb 200 fokon 20-25 percig sütjük.

A kép illusztráció. Forrás: Flickr

Alapreceptek - a rántás

Rántás

A rántás a magyar konyha egyik alapja, bár ma már az egészséges étkezés jegyében egyre kevésbé használjuk, mégis sok hagyományos ételünk (levesek, főzelékek) rántással készül. Ezért jó, ha el tudjuk készíteni. A rántás sűríti és ízesíti is az ételt.
Felmelegített zsiradékba (ami általában étolaj vagy zsír, de lehet margarin vagy vaj is az adott ételtől függően) szórjuk a lisztet, és az étel jellegének megfelelő mértékig állandóan kevergetve pirítjuk, majd annyi hideg vízzel felöntjük, amennyivel simára tudjuk keverni. A rántás készítéséhez körülbelül ugyanannyi tömegű zsiradékot használunk fel, mint lisztet. Ha a recept külön nem említi, akkor egy átlagos adag ételhez (4-6 személyre) körülbelül 2 evőkanál lisztet és 3 evőkanál olajat használjunk.
A felengedett rántást állandó keverés mellett öntjük vagy szűrjük a forró ételhez, amit tovább kell forralni még legalább 5 percig, hogy benne a liszt megfőjön.

Világos rántást készítünk például krémlevesekhez, zsenge zöldfőzelékekhez. Ekkor a lisztet csak néhány pillanatig keverjük a forró zsiradékban, amíg átforrósodik.
Aranyszínű rántással készül a legtöbb levesünk, főzelékünk, mártásunk. Addig kevergetjük a lisztet a forró zsiradékon, míg zsemleszínű lesz.
Barna rántást készítünk például a rántott leveshez vagy a lencsefőzelékhez. Ennél a lisztet folyamatosan keverve egészen barnára pirítjuk.
A rántást ízesíthetjük fűszerekkel is. A fűszereket akkor keverjük a rántásba, ha a liszt a szükséges mértékben megpirult, és ekkor már az edényt is levesszük a tűzről. A világos rántásba általában finomra vágott zöldpetrezselymet, a sötétebbekbe leggyakrabban pirospaprikát, és felaprított hagymát, fokhagymát szokás tenni.

Tipp: ha nem sikerül teljesen simára keverni a rántást, és az csomós marad, akkor célszerű szűrőn, szitán keresztül az ételbe önteni. A már berántott ételt is folyamatosan kevergessük, mert ekkor már könnyen odakap.

Lencsefőzelék

Hagyományos újévi étel nálunk a lencsefőzelék, a népi hiedelem szerint ha lencsét eszünk az év első napján, az gazdagságot, bőséget hoz erre az esztendőre. A hüvelyesek, beleértbe a babot, borsót, lencsét szimbolikusan ugyanis a pénzt jelentik a babona szerint.

Lencsefőzelék

Hozzávalók:
40 dkg lencse
2 evőkanál olaj
1 evőkanál liszt
1 dl tejföl
1 fej reszelt vöröshagyma
1 gerezd fokhagyma
1 db babérlevél
1 kiskanál pirospaprika
ecet
füstölt hús vagy csont

Elkészítése:
A gondosan kiválogatott, előző este beáztatott lencsét másnap annyi vízben, amennyi éppen ellepi, a füstölt hússal/csonttal, sóval, babérlevéllel ízesítve puhára főzzük. Ezután az olajból, a lisztből, pirospaprikából, a hagymából és az összezúzott fokhagymából rántást készítünk, és ezzel sűrítjük be a főzeléket. (Figyelem: a pirospaprikát csak a kész rántásba keverjük, nem pirítjuk, mert keserű lesz!) Ízlés szerint ecettel savanyítjuk. Megtejfölözve, füstölt hússal vagy ennek híján főtt virslivel tálaljuk.

Lencsefőzelék